در این مقاله می خواهیم روش های برنامه ریزی کنکور تجربی را توضیح دهیم. اما در ابتدا همانطور که در مقاله برنامه ریزی کنکور 96 و برنامه ریزی درسی برای کنکور 96 استاندارد های کاملی برای برنامه ریزی کنکور و همچنین سوالاتی که درمورد جدول برنامه ریزی روزانه برای کنکور وبرنامه ریزی هفتگی برای کنکور بودند را توضیح دادیم و در مقاله چگونه کنکوری درس بخوانیم توضیح دادیم که نحوه مطالعه استاندارد به چه شکل است  انتظار داریم دانش آموزان قبل از مطالعه مقاله برنامه ریزی کنکور تجربی با این مقاله ها آشنا شوند. سپس با آنچه که در ادامه خواهیم آموخت یاد می گیریم چطور بتوانیم با اطلاع کامل از جزئیات بتوانیم برنامه ریزی کنکور تجربی را انجام دهیم.


 برنامه ریزی کنکور تجربی ؛ گام اول برای موفقیت 

گام اول در برنامه ریزی کنکور تجربی ، شناخت دروس

در گام اول برای برنامه ریزی کنکور تجربی باید بدانیم با چه دروسی طرف هستیم و هر کدام چه اهمیتی دارند. در کنکور تجربی سوالات در دو دفترچه عمومی و اختصاصی جای داده شده است. سوالات دفترچه عمومی کنکور تجربی شامل دروس ادبیات فارسی ، زبان عربی ، معارف اسلامی وزبان خارجی ( عموما زبان انگلیسی ) است . دفترچه اختصاصی کنکور تجربی هم شامل دروس زمین شناسی ، ریاضی ، زیست شناسی ، فیزیک  وشیمی می باشد. در برنامه ریزی کنکور تجربی از همان ابتدا باید با اهمیت این دروس آشنا شویم و راحت ترین راه برای رسیدن به اهمیت این دروس ضرایب آن ها در کنکور تجربی است. در جدول زیر ضرایب دروس در کنکور تجربی را نشان داده ایم .

نام درس

ضریب

نام درس

ضریب

ادبیات فارسی

4

ریاضی

6

زبان عربی

2

زیست شناسی

12

معارف اسلامی

3

فیزیک

6

زبان انگلیسی

2

شیمی

9

آنچه که در جدول بالا برای برنامه ریزی کنکور تجربی آوردیم ضرایب دروس کنکور تجربی در زیرگروه 1 بود که شامل تمام رشته های دانشگاهیپزشکی و پیراپزشکی به غیر از داروسازی می شود . ویژگی زیرگروه 1 کنکور تجربی صفر بودن ضریب درس زمین شناسی است . داروسازی در زیرگروه 2 کنکور تجربی قرار داد که کسانی که علاقه مند به داروسازی هستند باید برای درس زمین شناسی هم برنامه ریزی کنند زیرا زمین شناسی در  زیرگروه 2 ضریب 3 دارد. اما چون عمده داوطلبان کنکور تجربی بیشتر متمایل به رشته های دانشگاهی زیرگروه 1  هستند ما هم در ادامه مقالهبرنامه ریزی کنکور تجربی ضرایب زیرگروه 1 را ملاک قرار می دهیم. اگر با زیرگروه های کنکور تجربی آشنا نیستید کلیک کنید.


تحلیل ضرایب دروس در برنامه ریزی کنکور تجربی

همانطور که از جدول بالا مشخص است مهم ترین درس در برنامه ریزی کنکور تجربی زیست شناسی است زیرا بالاترین ضریب را به خود اختصاص داده است. اما آیا واقعا اهمیت هر درس فقط به ضریب آن باز می گردد ؟ خیر اینطور نیست. در برنامه ریزی کنکور تجربی در کنار اینکه به ضرایب و بزرگی و کوچکی آن نگاه می کنیم باید حتما و حتما به ضعف و قوت رقبا هم توجه داشته باشیم. بعد از کنکور سراسری هیچ وقت از ما نمی پرسند که زیست را بالا زدی یا ریاضی ، عربی یا ادبیات ؟ تنها به نمره کل یا تراز و رتبه ما نگاه می کنند. برای آشنایی با رتبه و تراز کلیک کنید.
بنابراین حال که در برنامه ریزی کنکور تجربی نباید فقط به ضرایب نگاه کنیم دیگر چه ملاکی باید برای اهمیت دروس قرار دهیم ؟ میانگین درصد کنکور در آن درس ملاک دیگری است که به ما نشان می دهد که در کدام درس ها سایر داوطلبان کنکور سراسری قوی و در کدام یک ضعیف هستند. این بررسی در کنکور تجربی نشان می دهد اکثر دانش اموزان در درس زیست شناسی درصدهای متوسط به بالایی می زنند و در درسریاضی درصدهای پایین. پس در برنامه ریزی کنکور تجربی اینکه به درس زیست شناسی اهمیت بالایی بدهیم تازه مانند بقیه رفتار کرده ایم. اما اینکه به ریاضی یا عربی که میانگین درصد پایینی در کنکور تجربی دارد اهمیت بدهیم و آن ها را تبدیل به نقطه قوت کنیم ارزش بسیار بالایی دارد.

 

 لطفا به هیچ درسی کم محلی نکنید! 

تاثیر اهمیت دروس در برنامه ریزی کنکور تجربی

یکی از مهم ترین سوالاتی که در برنامه ریزی کنکور تجربی از ما پرسیده می شود این است که برای هر درسی چقدر وقت بگذاریم. پاسخ این سوال را خیلی مفصل در مقاله برنامه ریزی درسی برای کنکور پاسخ داده ایم اما اگر بخواهیم برای برنامه ریزی کنکور تجربی به صورت اختصاصی به این سوال پاسخ دهیم باید بگوییم در وهله اول به آمادگی شما در هر درس بستگی دارد و بعد از آن به اهمیت ضرایب دروس. ولی باید توجه داشته باشیم اینکه درس عربی ضریب 2 دارد اصلا به این معنی نیست که اهمیت زیادی ندارد. یادتان باشد وقتی همه نقاط قوت مشترک دارند شما باید از نقطه ضعف بقیه استفاده کنید تا پیروز شوید. درمورد اینکه در برنامه ریزی کنکور تجربی برای هر درسی چقدر وقت بگذارید می توانید از مشاورانگروه مشاوره هیوا کمک بگیرید.

تاثیر آزمون های آزمایشی در برنامه ریزی کنکور تجربی

شکی نیست که برای اینکه بهتر بتوانید به سرفصل های خود در برنامه ریزی کنکور تجربی برسید حضور یک آزمون آزمایشی تاثیر گذار است . فراموش نکنیم کنکور یک ماراتن یک ساله است با حضور هزاران رقیبی که در کنار ما نمی دوند و آن ها را نمی بینیم. بنابراین حضور یک آزمون آزمایشی باعث می شود رقبا را در بازه های زمانی کوتاه تر و نزدیک تر حس کنیم. همچنین باعث می شود در بازه های زمانی کوتاه تر خودمان را موظف به خواندن سرفصل هایی کنیم که در برنامه ریزی کنکور تجربی مشخص کرده بودیم. انتخاب اینکه در کدام آزمون آزمایشی شرکت کنید را بدون هیچگونه جانبداری به 2 عامل وابسته می دانیم. یکی استاندارد بودن سوالات و دیگری جامعه آماری . متاسفانه در پاسخ به اینکه کدام آزمون سولات استانداردی دارد باید بگوییم هیچکدام از آزمون های آزمایشی کاملا استاندارد نیستند هیچ کدام هم کاملا غیر استاندارد نیستند. اما از این بین آزمون های آزمایشی گزینه 2 و کانون فرهنگی آموزش به دلیل بالا بودن جامعه آماری از بقیه بهتر هستند. ولی حتما توصیه می کنیم در آزمون های جامع سنجش هم شرکت کنید زیر نزدیک ترین شباهت را به سوالات کنکور تجربی دارند.

نحوه برنامه ریزی کنکور تجربی

اینکه حال با دانستن مطالب بالا چگونه برنامه ریزی کنکور تجربی را انجام دهید سوال مشترکی است که به هیچ وجه پاسخ مشترک ندارد. یک مشاور خوب برای برنامه ریزی کنکور تجربی باید ابتدا کاملا با خصوصیات و ویژگی های اخلاقی شما آشنا شود و شرایط شما را بسنجد و با حال و هوای خانواده و محل سکونت شما آشنا شود. اینکه در چه ساعت هایی بهتر می توانید درس بخوانید. اینکه چه کارهای واجبی دارید که باید حتما در طول روز یا هفته انجام دهید و این کارها چقدر واجب هستند. این که میانه شما با کدام درس بهتر است و با کدام درس میانه خوبی ندارید. اینکه چقدر می خواهید زمان بگذارید و چه هدفی دارید. اینکه دانش آموز هستید یا فارغ التحصیل و خیلی از سوالات دیگر که هرکدام باعث می شود فاکتور مهمی در برنامه ریزی کنکور تجربی تغییر کند یا اصلاح شود تا بهترین برنامه ریزی با توجه به شرایطتان تقدیم شما شود. مشاوران گروه مشاوره هیوا آماده اند تا با شناخت کامل از شما و روحیات تان بهترین برنامه ریزی کنکور تجربی را برایتان انجام دهند.

حرف آخر در برنامه ریزی کنکور تجربی

کنکور تجربی نه یک جادوی طلسم شده است و نه یک لیوان آب خوردن که به راحتی قورت دهید! یک حساب سرانگشتی در کنکور تجربی نشان می دهد که در سال های گذشته میانگین شرکت کنندگان کنکور تجربی 500 هزار نفر در هر سال بوده است که از این بین فقط 40 هزار نفر می توانند در رشته های پزشکی و پیراپزشکی شروع به تحصیل کنند. اگر دانشگاه آزاد را هم اضافه کنیم این عدد نهایتا به 60 هزار نفر می رسد و این یعنی هر ساله تنها 12 درصد شرکت کنندگان کنکور تجربی به هدف خود یعنی رسیدن به صندلی دانشگاه موفق می شوند کما اینکه بسیاری از این 60 هزار نفر حتی رشته ای که در آن شروع به تحصیل می کنند مورد علاقه شان نبوده است و از سر ترس از پشت کنکور ماندن انتخاب رشته می کنند. اما از این 60 هزار نفر حداقل 20 هزار نفرشان به رشته و دانشگاه مورد علاقه خود می رسند. این 20 هزار نفر نه نابغه اند نه سوالات کنکور را از قبل می دانستند. یکی هستند از بین همکلاسی ها و همشهری های شما. اینکه چطور آن ها موفق شده اند و بقیه نه فقط به این دلیل است که اولا فارغ از هرگونه بازی تبلیغاتی تلاششان را کرده اند و دوما اینکه از ابتدا در مسیر درست گام برداشته اند. ما در گروه مشاوره هیوا غیر از انگیزه ای که با حرف هایمان به شما می دهیم نمی توانیم به شکل دیگری باعث شویم شما تمام سعی و تلاش خود را کنید اما قطعا باعث می شویم شما در مسیر درست گام بردارید. حالا انتخاب با شماست. نشان دادن مسیر صحیح و انگیزه با ما ، تلاش و کوشش از شما. اگر از این معامله راضی هستید همین الان تلفن را بردارید و با مشاوران هیوا استارت برنامه ریزی برای کنکور تجربی را بزنید.


منبع : برنامه ریزی کنکور تجربی 96هیوا ، مشاوره تحصیلی ، مشاوره تلفنی ، مشاوره تحصیلی تلفنی ، آدرس مدارس شاهد ، ثبت نام مدارس شاهد ، ثبت نام آزمون تیزهوشان ، ثبت نام آزمون نمونه دولتی ، قبولی در آزمون تیزهوشان ، برنامه ریزی برای تیزهوشان ، انتخاب رشته دبیرستان ، راهنمای انتخاب رشته نهم ، برنامه ریزی کنکور , برنامه ریزی کنکور تجربی , مشاوره تحصیلی کنکور ، انتخاب رشته , انتخاب رشته کنکور سراسری ، نرم افزار انتخاب رشته کنکور سراسری ، نرم افزار تخمین رتبه کنکور سراسری ، سوالات مصاحبه استخدامی ، ثبت نام بدون کنکور پزشکی ، تکمیل ظرفیت دانشگاه آزاد ، انتخاب رشته دانشگاه آزاد ، نرم افزار انتخاب رشته دانشگاه آزاد ، سهمیه بسیج در دانشگاه آزاد ، سهمیه بومی گزینی در دانشگاه آزاد  ، تراز مهم تر است یا رتبه ، تعداد انتخاب ها در انتخاب رشته دانشگاه آزاد ، ثبت نام بدون کنکور کارشناسی دانشگاه آزاد مهر 95 ، ثبت نام بدون کنکور کارشناسی دانشگاه آزاد ، ثبت نام بدون کنکور کاردانی دانشگاه آزاد ، لیست رشته های دانشگاه ازاد ، تفاوت تمام وقت و پاره وقت ، تفاوت با کنکور و بدون کنکور دانشگاه آزاد ، انتقالی در دانشگاه آزاد ، ثبت نام دانشگاه علمی کاربردی ، کارشناسی ارشد دانشگاه علمی کاربردی ، اعتبار مدرک دانشگاه علمی کاربردی ، لیست رشته های دانشگاه علمی کاربردی ، ثبت نام بدون کنکور دانشگاه پیام نور ، ثبت نام بدون کنکور دانشگاه غیرانتفاعی ، زمان ثبت نام دانشگاه علمی کاربردی ، شهریه دانشگاه علمی کاربردی ، شهریه پردیس های خودگردان ،  انتخاب رشته کنکور کاردانی به کارشناسی دانشگاه آزاد ، انتخاب رشته کارشناسی ارشد ، برنامه ریزی برای کنکور ارشد ، ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد , تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد , تکمیل ظرفیت کنکور سراسری کارشناسی ارشد , ثبت نام بدون کنکورکارشناسی ارشد دانشگاه آزاد ، کارشناسی ارشد فراگیر پیام نور ، لیست رشته های کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد ، تکمیل ظرفیت دکتری دانشگاه آزاد , مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد , ازمون لیسانس به پزشکی ، لیست رشته های کارشناسی ارشد وزارت بهداشت ، راهنمای نگارش پایان نامه ، اجزای مقاله ، انواع مقالات علمی ، مقاله چیست ، ایلتس ، تافل ، آزمون Gmat ، روش مطالعه صحیح برای کنکور ، برنامه ریزی درسی برای کنکور ، شیمی دارویی ، کارشناسی ارشد بدون کنکور ، تحصیل در اتریش ، تحصیل پزشکی در ترکیه ، تحصیل پزشکی در فرانسه ، تحصیل پزشکی در آلمان ، تحصیل پزشکی در امریکا ، تحصیل پزشکی در کانادا ، هزینه های تحصیل در امریکا ، کمک هزینه های تحصیلی در امریکا ، تحصیل در خارج از کشور