برای موفقیت در هر کاری برنامه ریزی لازم و اجباری است. برای موفقیت در کنکور چطور ؟ برنامه ریزی درسی برای کنکور از مهم ترین عناصری است که باید در سال کنکور در تک تک لحظاتمان داشته باشیم و با اتکا برنامه ریزی درسی صحیح برای کنکور و اطلاع از نحوه مطالعه صحیح کنکور ، بتوانیم از بیش از 90 درصد رقبا جلو بیفتیم. در این مقاله قصد داریم شما را با برنامه ریزی درسی برای کنکور ، برنامه ریزی ساعتی برای کنکور ، برنامه ریزی روزانه برای کنکور ، برنامه ریزی ماهانه برای کنکور و برنامه ریزی مبحثیآشنا شویم و یاد بگیریم چطور با برنامه ریزی صحیح برای کنکور بیشتر مشکلاتمان را حل کنیم.


 برنامه ریزی صحیح یعنی احترام به وقت سوالات متداول در مورد برنامه ریزی درسی برای کنکور

چگونه برنامه ریزی درسی برای کنکور داشته باشم؟
چرا نمی توانم به سرفصل های آزمون آزمایشی برسم؟
برنامه ریزی درسی من برای کنکور ایراد دارد؟
می شود برای من برنامه ریزی درسی کنکور کنید؟
در برنامه ریزی درسی صحیح نسبت عمومی به اختصاصی باید چگونه باشد؟
چرا با وجود برنامه ریزی درسی برای کنکور همیشه وقت کم می آورم؟
آیا باید در جدول برنامه ریزی هفتگی برای کنکور هردرسی را حتما چندبار بخوانم؟
آیا باید جدول برنامه ریزی روزانه برای کنکور داشت یا جدول برنامه ریزی هفتگی کافیست؟
چگونه می توان یک برنامه ریزی درسی صحیح برای کنکور داشت؟ و ...
پس از مدت ها مشاوره تحصیلی دیگر شنیدن چنین سوالاتی در مورد برنامه ریزی کنکور برای گوشمان بسیار آشناست. امروزه مشکل  دانش آموزان برای کنکور دیگر وقت گذاشتن نیست. بسیاری از دانش آموزان با امیال و آرزوهای فراوان پا در مسیر این مسابقه ماراتن می گذارند و پس از یک سال تلاش متمادی به دلایل مختلفی که تنها یکی از انها فقدان برنامه ریزی درسی صحیح برای کنکور است نمی توانند نتیجه ای درخور تلاششان کسب نمایند.
علل عدم موفقیت را نمی توان تنها در یک جمله یا یک مقاله خلاصه کرد ولی قصد داریم در این مقاله یکی از علل اصلی عدم موفقیت را که نداشتن برنامه ریزی درسی صحیح برای کنکور است زیر بوته نقد ببریم.

 


چرا برنامه ریزی برای کنکور مهم است

برنامه ریزی درسی صحیح برای کنکور تنها یکی از ابزارهای لازم برای رسیدن به موفقیت است. اگر بخواهیم تلاشمان را برای کنکور از دو دیدگاه بنگریم به این 2 مقوله می رسیم: کیفیت و کمیت. بیشتر بچه ها کمیت را تامین می کنند یعنی در برنامه ریزی درسی برای کنکور زمان کافی صرف می کنند و ساعات مطالعه شان را به حد قابل قبولی می رسانند در حدی که به اعداد قابل ملاحظه ای در حد 8 الی 11 ساعت در روز می رسند. ولی کیفیت مطالعه را چیزی غیر از روش مطالعه صحیح تضمین نمی کند. اما آیا همینکه در برنامه ریزی درسی برای کنکور ساعت مطالعه خوب داشته باشیم و کیفیت مطالعه را به استاندارد خوبی برسانیم موفقیت خود را تضمین کرده ایم؟
پاسخ منفی است. در اصل وقتی می توان کمیت را به استاندارد مناسبی رساند که هدف مناسبی در ورای این کمیت باشد. در برنامه ریزی درسی برای کنکور تا وقتی که ما ندانیم هر درسی را چقدر و تا کی قرار است ادامه دهیم نتوانسته ایم قسمت کمیت را به استاندارد مناسبی برسانیم. اما این هدف گذاری ها و این درس خواندن ها در قالبی به اسم برنامه ریزی درسی صحیح برای کنکور معنی پیدا می کنند.
خب تا اینجا مزایای برنامه ریزی درسی برای کنکور مشخص شد و فهمیدیم که بدون برنامه ریزی درسی صحیح برای کنکور حتی اگر ساعت مطالعه مان را بالا ببریم و کیفیتمطالعه را حتمی کنیم در طولانی مدت نمی توانیم نتیجه مطلوب کسب کنیم. واقعیت این است که کنکور یک پروسه حداقل 9ماهه است و باید در طول این مدت با یکبرنامه ریزی درسی صحیح برای کنکور و درس خواندن زمانمان را مدیریت کنیم. اما چگونه می توان یک برنامه ریزی درسی صحیح برای کنکور داشت و چه ارکانی برای یکبرنامه ریزی صحیح لازم است.
در این مقاله قصد داریم اصول کلی برنامه ریزی درسی صحیح برای کنکور و درس خواندن را شرح دهیم. شکی در این نیست که برنامه ریزی درسی صحیح  برای کنکور و درس خواندن بدون شناخت کامل دانش آموز امکان ناپذیر است اما در اکثر مواقع برنامه ریزی صحیح مشتمل از اصولی است که ثابت و علمی می باشند.


 برنامه ریزی دقیق و منظم ، پیمودن نیمی از راه است 


اصول اولیه برنامه ریزی درسی برای کنکور

اولین اصل در برنامه ریزی درسی برای کنکور این است که باید منطقی و قابل دسترسی باشد. اگر برنامه ریزی درسی برای کنکور خارج از توان دانش آموز باشد نه تنها کمکی به ادامه مسیرش نمی کند بلکه به تدریج انگیزه و تلاش را از دانش آموز می گیرد و مانع پیشرفت او می شود. حال مشکل جدیدی پیدا شد. چگونه می توان برنامه ریزی درسی صحیح و منطقی و قابل دسترس را برای دانش اموز نوشت؟ این کار اولا نیاز به یک دوره آزمایشی دارد. زیرا باید حداقل به مدت 2هفته دانش آموز به مطالعه بپردازد تا سرعت مطالعه او در دروس مختلف به دست آید. با این کار گام اول را در برنامه ریزی برداشته ایم.
قدم بعدی داشتن یک برنامه ریزی درسی صحیح برای کنکور گذاشتن اهداف میان مدت برای رسیدن به سرفصل هایی از دروس و البته با کمک اطلاعاتی است که از نتایج سرعت مطالعه دانش اموز در دوهفته آزمایشی به دست آوردیم. بدین صورت که باید برنامه ریزی درسی برای کنکور خودمان را با برنامه ریزی درسی استاندارد مقایسه کنیم.برنامه ریزی درسی استاندارد برای کنکور برنامه ریزی درسی ای است که از تقسیم کل مباحث هرفصل بر زمانی که تا کنکور داریم به دست می آید. بهتر است از زمانی که تاکنکور داریم 1ماه کسر کنیم زیرا 1ماه قبل از کنکور دیگر وقت مطالعه دروس جدید نیست و زمان جمع بندی و مرور است.


( کل مباحث باقی مانده )/( زمان باقی مانده تا کنکور ) = برنامه ریزی استاندارد


پس تا اینجای کار ما برنامه ریزی درسی استاندارد برای کنکور را داریم و از روی مقایسه سرعت مطالعه مان در دوهفته ای که گذشت و برنامه ریزی درسی استاندارد برای کنکورمی توانیم تخمین بزنیم که آیا می توانیم تا 1ماه قبل از کنکور سرفصل هایی که نخواندیم را مطالعه نماییم یا نه؟
اگر در درسی سرعت مطالعه مان بالاتر از برنامه ریزی درسی استاندارد برای کنکور بود باید همین روند را حفظ کنیم زیرا کنکور غیر قابل پیش بینی است و نمی توانیم از سرعت پیشرفتمان در هفته نتیجه بگیریم که در طول سال هم بدین شکل خواهیم بود. بنابراین اگر می خواهیم برنامه ریزی درسی مناسب برای کنکور داشته باشیم باید برای جلوگیری از پیامدهای ناگهانی در دوران کنکور از جمله مریضی های ناگهانی یا هرگونه پیشامد دیگر، منطقی است که باوجود داشتن سرعت بالا در یک درس از زمان آن درس کم نکنیم و با همان سرعت ادامه دهیم.
در دروسی که سرعت ما با برنامه ریزی درسی استاندارد برای کنکور تقریبا یکسان باشد فعلا احساس خطر نمی کنیم ولی باید مدام در نظر داشته باشیم که آیا سرعت درس خواندنمان مثل سابق است یا خیر. در برنامه ریزی درسی برای کنکور پیشرفت واژه ایست که در دوران کنکور باید در تمامی زمینه ها به آن برسیم. سرعت مطالعه نیز یکی از این موارد است. دقت داشته باشیم که در برنامه ریزی درسی برای کنکور منظور از سرعت مطالعه زمانی نیست که برای خواندن یک فصل صرف می کنیم بلکه زمانی است که برای تسلط به مباحث یک سرفصل صرف می کنیم. یعنی شامل مطالعه، حل تمرین، تست زنی و مطالعه مجدد برای رفع اشکال.
اما در برنامه ریزی درسی برای کنکور دروسی که سرعت مطالعه مان کمتر از حد استاندارد است حتما ایرادی در مطالعه ما نهفته است. تعدادی از علل این ایرادات را در زیر بررسی می کنیم:
    از آن درس خوشمان نمی آید. در نتیجه دائما در طول درس خواندن حواسمان پرت می شود.
    مبحثی که در طول دو هفته آزمایشی خوانده اید مورد علاقه مان نبوده است. یا یعنی دقیقا مباحثی را خوانده ایم که دشوارتر بوده و  درجه سختی بالاتری دارند.
    شرایط مطالعه در دوره خواندن آزمایشی فراهم نبوده و نتوانستیم در حد پتانسیل مان نقش ایفا کنیم.
مورد 2 و 3 به مرور زمان و با برنامه ریزی درسی صحیح برای کنکور یا تغییر شرایط مطالعه یا فصول مختلف کتاب حل می شوند ولی مورد 1 را باید با دقت بیشتری بررسی کرد. دلیل عدم علاقه ما به هردرسی باید دقیقا توسط مشاورتان مشخص شود زیرا در برنامه ریزی درسی برای کنکور حذف دروس به هیچ وجه حل کردن مسئله نیست بلکه پاک کردن صورت مسئله است. یکی از دلایل اصلی عدم علاقه به برخی دروس عدم آشنایی با روش های مطالعه صحیح دروس است. یکی از راه های ممکن برای کاهش این عامل میتواند استفاده از تناسب ضرایب و ساعات مطالعه باشدکه به ان اشاره شد. برای حل این مشکل با مشاوران گروه مشاوره هیوا تماس بگیرید و همچنین می توانید برای آشنایی با روش صحیح مطالعه کنکور کلیک کنید.

تنظیم ساعت مطالعه در برنامه ریزی درسی برای کنکور

اما در برنامه ریزی درسی برای کنکور مشکلی که برای بیشتر دانش آموزان به وجود می آید در مورد تنظیم ساعت برای مطالعه ی هر درس است. برای پاسخ به این سوال باید ابتدا وضعیت و اهداف خود را بدانیم؛ برای مثال دانش آموزی با هدف مطالعه ی 49 ساعت در هفته همیشه در این فکر است که چقدر از این کل زمان را به دروساختصاصی بپردازد و چه مقدار را صرف دروس عمومی کند؟ یا اینکه در برنامه ریزی درسی برای کنکور چه مقدار از این ساعت مطالعه را از درس X و چه مقدار را از درس y بخوانم؟ برای پاسخ به این سوال و در پی یافتن یک راه مناسب برای برنامه ریزی درسی کنکور تجربی برای یک دانش آموز فرضی چنین محاسباتی را خواهیم داشت :
در برنامه ریزی کنکور تجربی کلیه ضرایب دروس کنکوری برای کنکور تجربی ( بدون احتساب درس زمین شناسی ) 44واحد است برای مناسب بودن توزیع برای این کار بهترین راه این است که درس زیست که دارای ضریب 12 است در طول هفته 12ساعت و درس شیمی با ضریب 9 در هفته9  ساعت و... اما سوال اینجاست که اگر این دانش آموز در عمل به برنامه ریزی درسی برای کنکور تجربی به این ترتیب بخواند 5 ساعت زمان هفته اضافی می آورد، برای چه این5 ساعت را در برنامه ریزی درسی برای کنکور جای نداده ایم؟ برای جواب باید بدانیم که هر دانش اموزی در درس خاصی عملکرد ضعیف تری نسبت به بقیه دروس دارد بنابراین چنین زمانی را در برنامه ریزی برای کنکور برای سامان دهی به دروس مشکل دار و نقاط ضعف باید اختصاص بدهیم.
اما اگر مثلا در درس ریاضی قوی باشیم و برنامه ریزی درسی برای کنکور طبق تناسب بالا برایمان مشخص کرده باشد که 8 ساعت در هفته ریاضی بخوانیم می توانیم حداکثر به اندازه 25درصد 8 ساعت کمتر بخوانیم ( معادل 2 ساعت) و زمانی را که صرفه جویی کردیم به دروسی اختصاص دهیم که در آن ضعیف تریم و یا نیاز به زمان بیشتری از آنچه در بالا برایش تقریب زدیم می باشد.
خب هر آنچه گفتیم هم برای کنکور تجربی ، هم کنکور ریاضی و هم کنکور انسانی کاربرد دارد. حتی کسانی که قصد شرکت در کنکور زبان و هنر را دارند و صد البته اگر بخواهیم پا را فراتر بگذاریم این برنامه ریزی متناسب تمامی کسانی است که می خواهند خود را برای یک آزمون بزرگ آماده کنند. حال ما توانسته ایم با یک برنامه ریزی درسی صحیح برای کنکور سرعت مطالعه در تمامی دروس خود را شناسایی کنیم و پس از مقایسه با برنامه ریزی درسی استاندارد برای کنکور تشخیص دهیم در کدام دروس آینده خوبی در انتظار است و برای کدام دروس باید فکر اساسی کرد. ناگفته نماند برنامه ریزی درسی استاندارد برای کنکور چیزی نیست که اگر در تخمین اولیه مان بتوانیم به آن برسیم فکر کنیم که بسیار عالی عمل کرده ایم و یا اگر نتوانیم به آن برسیم تصور کنیم که فاتحه آن درس را باید خواند! بلکه برنامه ریزی درسی استاندارد برای کنکور صرفا یک خط نشانه برایمان است که بدانیم باید در کدام دروس از همان ابتدا به فکر باشیم و در کدام دروس باید وضعیت خودمان را همانند روز اول خوب و عالی نگاه داریم.
تا اینجای کار در مرحله رسیدن به یک برنامه ریزی درسی صحیح برای کنکور به شناخت خوبی از دروسمان دست یافته ایم. فراموش نکنیم که هرکاری که تا اینجا کردیم نشان می دهد در برنامه ریزی درسی برای کنکور وضعیت هردرس با درس دیگر تفاوت دارد و در برنامه ریزی درسی برای کنکور نباید همه درس ها را با یک سنگ محک زد. در ادامه می خواهیم اصول و قواعد کلی بر برنامه ریزی صحیح را یادآور شویم.

 

در برنامه ریزی برای کنکور باید به چه نکاتی توجه کنیم

ما برای کنکور حتما باید یک برنامه ریزی مبحثی داشته باشیم. برنامه ریزی مبحثی کنکور برنامه ریزی ای است که مشخص می کند در انتهای هرهفته یا هرماه باید چه مباحثی را مطالعه کنیم. اینکه برای خود برنامه ریزی درسی هفتگی یا برنامه ریزی درسی ماهانه داشته باشیم که در آن سرفصل دروسی که باید بخوانیم مشخص شده است به پیشرفت میان مدت ما کمک بسیاری می کند. درواقع هدف گذاری هایمان را با همین برنامه ریزی مبحثی کنکور مشخص می کنیم. اهمیت برنامه ریزی مبحثی کنکور به حدی است که می توان با یک برنامه ریزی درسی صحیح برای کنکور کلیه مباحث را تا قبل از عید تمام کرد و یا به هفته قبل از کنکور رسید و کوله باری از از درس های ناخوانده!
درضمن ناگفته نماند که نمی توان بدون درنظر داشتن سرعت مطالعه مان در هردرس برنامه ریزی مبحثی کنکور مناسبی داشت. باید دقت داشت که برنامه ریزی های مبحثی کنکور را باید با دقت کافی انتخاب کنیم ولی وقتی که انتخاب کردیم دیگر به سختی باید آن را تغییر دهیم و یا دور بزنیم! ذکر این نکته بسیار ضروری است وقتی ما در برنامه ریزی درسی برای کنکور برای یک ماه هدف های میان مدتی را از سرفصل های کتاب مشخص کردیم باید برایمان بسیار حیاتی باشد که بتوانیم خودمان را به این اهداف برسانیم زیرا شکست در این اهداف به معنی شکست در برنامه ریزی درسی برای کنکور است البته به شرطی که اتفاقات ناگهانی مانند مریضی یا ... پیش نیاید.
برنامه ریزی مبحثی کنکور از این لحاظ برهمگان واجب است که دانش آموز را وادار می کند اگر در یک روز کم درس خواند یا به هردلیلی نتوانست به آنچه که از خود انتظار دارد دست یابد درعوض در روزهای دیگر ضعف و یا کم کاری خود را جبران کند. درواقع شما یک ماه یا یک هفته را به عنوان زمانی که برای رسیدن به هدف خود لازم دارید انتخاب کرده اید. پس در برنامه ریزی صحیح برای کنکور منطقی است که کم کاری یک روز خود را باید در روزهای دیگر جبران کنید تا تعادل را برقرار کنیم.
اما بیشتر اوقات دانش آموزان به چیزی فراتر از برنامه ریزی مبحثی نیاز دارند و می خواهند یک برنامه ریزی روزانه برای کنکور که دقیقا کارهای روزانه را برایشان مشخص کنند زیرا سردرگمی ای که دانش آموز در برنامه ریزی روزانه برای کنکور خود دارد منجر می شود روزها پشت سرهم بگذرد و نتوانند از پس برنامه ریزی مبحثی که برای خود کرده اند بربیایند. حال برای رفع این اشکال چه کنیم؟ چگونه می توانیم یک برنامه ریزی روزانه خوب برای کنکور داشته باشیم؟ آیا اصلا چنین کاری مناسب است؟
در پاسخ باید بگوییم اینکه ما برای خود برنامه ریزی روزانه برای کنکور داشته باشیم بسیار خوب است ولی به چه شکلی؟ آیا باید به صورت مداوم از ابتدای ماه تا انتهای ماه برای تک تک روزهایمان یک برنامه ریزی روزانه برای کنکور بریزیم و انتظار داشته باشیم که تمامی برنامه هایی را که یک ماه قبل نوشته ایم بتوانیم عینا انجام دهیم؟! چنین کاری اگر غیرممکن نباشد بسیار غیرمنطقی و غیراصولی است. درست است که شما می توانید برنامه ریزی روزانه برای کنکور داشته باشید اما قطعا نمی توان انتظار داشت که اولا این برنامه ریزی روزانه برای کنکور شما و دوستتان شبیه هم باشد و دوما بتوانید اول ماه برای تمامی روزهای ماه برنامه بنویسید و از خود انتظار داشته باشید که بتوانید آن را اجرا کنید.

بهترین زمان برای تنظیم برنامه ریزی مناسب برای کنکور

حال با وجود این مشکلات باید چه کنیم؟ چگونه برای خود برنامه ریزی روزانه صحیح برای کنکور داشته باشیم. ابتدا برای پاسخ به این سوال از خودتان یک سوال می پرسیم ! چه زمانی است که نسبت به یک روز خاص و کم در خواندن هایتان و عقب ماندگی هایتان از برنامه ریزی مبحثی تان بیشتر از سایر اوقات مطلع هستید؟ پاسخ در یک کلمه نهفته است. شب قبل از همان روز!
در واقع در برنامه ریزی درسی برای کنکور شما هیچ زمانی بهتر از شب قبل از هرروزی نمی توانید نسبت به ضعف ها و مشکلات خود آگاهی داشته باشید. اگر امروز بد درس خوانده اید، اگر ساعت مطالعه تان ناکافی بوده است، اگر مهمان برایتان آمده است و اگر به هردلیلی نتوانسته اید آنطور که از خودتان انتظار داشته اید درس بخوانید در هیچ زمانی بهتر از ساعات پایانی همان روز نمی توانید برای خود برنامه ریزی درسی صحیح برای فردایتان انجام دهید. کار سختی هم قرار نیست بکنید که تصور کنید وقت بسیاری را از دست خواهید داد. برایتان یک نمونه می آوریم که مطلب اندکی ملموس تر شود:
فکر کنید دانش آموزی طبق برنامه ریزی مبحثی برای کنکور تجربی باید 4 درس از زیست سال سوم دبیرستان را در طول دو هفته بخوانید. پیش فرض را براین گرفته اید که قرار است هفته ای 2 فصل درس بخوانید. روزهای یک شنبه و سه شنبه را برای این کار درنظر گرفته اید. امروز ساعات پایانی یک شنبه است و قرار است برای فردای خودبرنامه ریزی روزانه کنید ولی متاسفانه نتوانسته اید امروز آن یک درس از زیست شناسی را که مشخص کرده بودید کامل بخوانید یا تست هایش را نتوانسته اید بزنید. از آنجایی که در مراحل برنامه ریزی درسی برای کنکور فکر نمی کنیم بخواهید این کار را برای چندماه بعد بگذارید درنتیجه میخواهید بلافاصله این عقب ماندگی را جبران کنید. پس هیچ زمانی بهتر از فردا یا پس فردا نیست. بدین شکل که در برنامه ریزی درسی صحیح برای کنکور چون امروز را به هردلیلی مطابق انتظارتان درس نخوانده اید پس باید فردا و پس فردا این اشکالتان را رفع کنید در نتیجه باید مقدار بیشتری درس بخوانید یا حتی می توانید زمان خود را مدیریت کنید بدین نحو که اگر یک روز توانسته اید درسی را زودتر از زمانی که برایش در نظر گرفته اید تمام کنید می توانید اشکالات خود را در دروسی که نتوانسته اید در روزهای قبل تمام کنید رفع نمایید.
پس نتیجه می گیریم برنامه ریزی روزانه برای کنکور زمانی صحیح است که با علم به وضعیت لحظه ای مان صورت پذیرد و هیچ زمانی به اندازه ساعات انتهایی هرروز از شرایط لحظه ای خود آگاه نیستیم. فراموش نشود که برنامه ریزی های روزانه برای کنکور باید در خدمت برنامه ریزی های مبحثی باشد بصورتی که برنامه ریزی روزانه برای کنکور همان قطعات کوچک شده برنامه مبحثی مان باشد. در ادامه همانطور که توانستیم به ارتباط بین برنامه ریزی روزانه برای کنکور و برنامه ریزی مبحثی پی ببریم می توانیم به ارتباط بین برنامه ریزی درسی هفتگی برای کنکور و برنامه ریزی درسی ماهانه برای کنکور با برنامه ریزی مبحثی نیز پی ببریم.
حال توانسته ایم اندکی از بار استرسی که برروی مان است برداریم. بیشتر اوقات استرسی که برای کنکور داریم ناشی از نداشتن یک برنامه ریزی صحیح برای کنکور است. بی برنامگی موجب درجا زدن و پیشرفت نکردن است و هردانش آموزی که ببیند در طولانی مدت نتیجه نمی گیرد ناخودآگاه اسیر استرس می شود.

الان اصول کلی برنامه ریزی صحیح برای کنکور را آموختیم. حال بد نیست تعدادی از فوت و فن های برنامه ریزی برای کنکور را گوشزد کنیم:
1-    اگر دانش آموز هستید با توجه به زمانی که دارید در برنامه ریزی روزانه برای کنکور حداکثر 2 درس اختصاصی و یک درس عمومی قرار دهید. فراموش نکنید کیفیت مطالعه قطعا از کمیت مهم تر است.
2-    اگر فارغ التحصیل هستید به راحتی می توانید در برنامه ریزی روزانه برای کنکور 2 درس اختصاصی و یک درس عمومی مطالعه کنید. ترجیحا به جای آنکه تعداد دروستان را اضافه کنید زمان بیشتری را برای هردرس قرار دهید تا کیفیت بالاتر رود یا می توانید تست دروس اختصاصی هم همان روز بزنید البته به شرطی که فاصله کافی بین درس و تست گذاشته شود.
3-    درس عربی جزو دروسی است که در برنامه ریزی درسی برای کنکور باید آهسته و پیوسته خوانده شود تا به مرور زمان اسکلت آن درون ذهنتان شکل گیرد. ترجیحا از همان روزهای ابتدایی که درس خواندن برای کنکور را شروع می کنید شبی نیم ساعت الی حداکثر 1 ساعت قواعد عربی را مطالعه کنید. اگر در برنامه ریزی درسی برای کنکوراین کار را هرشب انجام دهید بعد از 3ماه به چنان توانایی ای در قواعد می رسید که به راحتی می توانید تمامی سوالات قواعد و حتی ترجمه را ( با روش حذف گزینه ) پاسخ دهید.
4-    خب آیا با برنامه ریزی ساعتی برای کنکور آشنایی دارید ؟ در برنامه ریزی ساعتی برای کنکور عمومی ها را زمانی بخوانید که از لحاظ آمادگی در سطح پایین تری نسبت به ساعات دیگر هستید. زیرا مطالعه دروس عمومی برای ما زحمت کمتری نسبت به دروس اختصاصی دارند پس در برنامه ریزی ساعتی برای کنکور می توان ساعاتی که آماده تریم دروس اختصاصی بخوانیم و ساعاتی پایانی درس خواندن روزانه مان را به مطالعه دروس عمومی بپردازیم.
5-    جالب است اگر بدانید بهتر است که هرچقدر به کنکور نزدیک می شویم باید در برنامه ریزی درسی برای کنکور زمان بیشتری برای دروس عمومی قرار دهیم . زیرا ضریب فراریت دروس عمومی بسیار بالاتر از دروس اختصاصی است. درمقابل هرچقدر  زودتر مطالعه دروس اختصاصی را آغاز کنیم ضریب ماندگاری آن دروس در ذهنمان بالاتر می رود البته بشرطی که مرور صحیح داشته باشیم.
6-    وقتی برنامه ریزی روزانه برای کنکور را شب قبلش انجام می دهیم درواقع می توانیم حتی از پیشرفت خود در روزهای قبل استفاده کرده و با قرار دادن سرفصل های کمتر در روز آینده اصطلاحا به خود جایزه دهیم!
7-    فراموش نکنیم همیشه باید در برنامه ریزی های روزانه برای کنکور و برنامه ریزی مبحثی بدبینانه ترین حالت ممکن را پیش فرض بگیریم. اینگونه اگر هراتفاق بدی افتاد از قبل پیش بینی کرده بودیم و اگر هم مشکلی پیش نیامد همیشه جلوتر از برنامه خود بوده ایم.
8-    در برنامه ریزی درسی برای کنکور همیشه پیشرفت در ساعات مطالعه را در دستور کار خود قرار دهید زیرا هرچقدر هم که کیفیت درس خواندن شما بالا باشد و برنامه ریزی مدوم داشته باشید درصورت نداشتن ساعت مطالعه کافی نمی توانید به هدف خود برسید.
9-    اینکه از چه تاریخی شروع می کنید یا برنامه ریزی درسی برای کنکور می کنید مهم نیست، مهم این است که از زمان باقیمانده خود به چه نحوی استفاده می کنیم. پس به جای اینکه زمان خود را جهت حذف کردن مطالب از دست بدهیم بهتر است از هرزمان و از هرجایی که فکر می کنیم شروع کنیم. با خیال راحت حداقل تا یک ماه قبل ازکنکور وقت داریم که با برنامه ریزی درسی برای کنکور مباحث جدید را مطالعه کنیم.
امیدوارم تا اینجا توانسته باشیم اصولی که در مشاوره بنظرمان مهم می آید را در این مقاله ذکر کرده باشیم. هرچند این مقاله قطعا خالی از اشتباه نیست و قطعا می توان استثنائاتی پیدا کرد که از آن برای برنامه ریزی درسی برای کنکور با اصول بالا استفاده کنیم ولی هدفمان از نوشتن این مقاله انتقال اطلاعات اندکمان به دانش آموزانی بود که از مزایای داشتن مشاور بهره مند نیستند ولی قطعا شایسته بهترین ها هستند...

 منبع : چگونه برای کنکور برنامه ریزی کنیم


 هیوا ، مشاوره تحصیلی ، مشاوره تلفنی ، مشاوره تحصیلی تلفنی ، آدرس مدارس شاهد ، ثبت نام مدارس شاهد ، ثبت نام آزمون تیزهوشان ، ثبت نام آزمون نمونه دولتی ، قبولی در آزمون تیزهوشان ، برنامه ریزی برای تیزهوشان ، انتخاب رشته دبیرستان ، راهنمای انتخاب رشته نهم ، مشاوره تحصیلی کنکور ، انتخاب رشته , انتخاب رشته کنکور سراسری ، نرم افزار انتخاب رشته کنکور سراسری ، نرم افزار تخمین رتبه کنکور سراسری ، سوالات مصاحبه استخدامی ، ثبت نام بدون کنکور پزشکی ، تکمیل ظرفیت دانشگاه آزاد ، انتخاب رشته دانشگاه آزاد ، نرم افزار انتخاب رشته دانشگاه آزاد ، سهمیه بسیج در دانشگاه آزاد ، سهمیه بومی گزینی در دانشگاه آزاد  ، تراز مهم تر است یا رتبه ، تعداد انتخاب ها در انتخاب رشته دانشگاه آزاد ، ثبت نام بدون کنکور کارشناسی دانشگاه آزاد مهر 95 ، ثبت نام بدون کنکور کارشناسی دانشگاه آزاد ، ثبت نام بدون کنکور کاردانی دانشگاه آزاد ، لیست رشته های دانشگاه ازاد ، تفاوت تمام وقت و پاره وقت ، تفاوت با کنکور و بدون کنکور دانشگاه آزاد ، انتقالی در دانشگاه آزاد ، ثبت نام دانشگاه علمی کاربردی ، کارشناسی ارشد دانشگاه علمی کاربردی ، اعتبار مدرک دانشگاه علمی کاربردی ، لیست رشته های دانشگاه علمی کاربردی ، ثبت نام بدون کنکور دانشگاه پیام نور ، ثبت نام بدون کنکور دانشگاه غیرانتفاعی ، زمان ثبت نام دانشگاه علمی کاربردی ، شهریه دانشگاه علمی کاربردی ، شهریه پردیس های خودگردان ،  انتخاب رشته کنکور کاردانی به کارشناسی دانشگاه آزاد ، انتخاب رشته کارشناسی ارشد ، برنامه ریزی برای کنکور ارشد ، ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد , تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد ,  ثبت نام بدون کنکورکارشناسی ارشد دانشگاه آزاد ، کارشناسی ارشد فراگیر پیام نور ، لیست رشته های کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد ، تکمیل ظرفیت دکتری دانشگاه آزاد , مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد , ازمون لیسانس به پزشکی ، لیست رشته های کارشناسی ارشد وزارت بهداشت ، راهنمای نگارش پایان نامه ، اجزای مقاله ، انواع مقالات علمی ، مقاله چیست ، ایلتس ، تافل ، آزمون Gmat ، روش مطالعه صحیح برای کنکور ، برنامه ریزی درسی برای کنکور ، شیمی دارویی ، کارشناسی ارشد بدون کنکور ، تحصیل در اتریش ، تحصیل پزشکی در ترکیه ، تحصیل پزشکی در فرانسه ، تحصیل پزشکی در آلمان ، تحصیل پزشکی در امریکا ، تحصیل پزشکی در کانادا ، هزینه های تحصیل در امریکا ، کمک هزینه های تحصیلی در امریکا ، تحصیل در خارج از کشور